1.8 میلیون نفر از فهرست سهام عدالت جامانده‌اند

محمدرضا جودکی در گفت‌وگو با فارس، در مورد اینکه حدود 2 میلیون نفر از سهامداران عدالت با وجود داشتند، برگه سهام عدالت و حتی کارت پرس‌شده سهام یک‎میلیون تومانی عدالت دارند، اما اسامی آنها در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی وجود ندارد، گفت: مغایرت در سازمان خصوصی‌سازی و خطای نرم‌افزاری سامانه سهام عدالت آنها است که حدود 1.8 تا 2 میلیون نفر از سهامداران عدالت را از قلم انداخته است.

وی افزود: طبق آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت استناد افراد مشمول عدالت براساس آخرین اطلاعات شرکت‌های تعاونی سهام عدالت است که این اطلاعات هر روز غروب اطلاعات ثبت‌نامی‌های نهایی افراد در تعاونی‌ها به سازمان خصوصی‌سازی ارسال کرده‌‌اند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران گفت:‌ آخرین اطلاعات مشمولان سهام عدالت تا پایان سال 1394 به سازمان خصوصی‌سازی ارائه شده است و اطلاعات کسانی که در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت ثبت نهایی شده‌اند، در آخر همان روز به سازمان خصوصی‌سازی ارسال شده است و بنابراین هرگونه نقص در تعداد اسامی و سهامداران عدالت برعهده سازمان خصوصی‌سازی خواهد بود.

جودکی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود، اختلاف جزیی در مشخصات سجلی و یا کد ملی افراد باعث حذف این افراد شده است، گفت: ممکن است در ثبت‌نام اولیه مشکلاتی وجود داشته باشد، اما وقتی ثبت‌نام مشمولان در شرکت تعاونی سهام عدالت نهایی می‌شود، به منزله این است که همه اطلاعات دوباره بررسی شده، اطلاعات براساس کد ملی افراد ثبت شده و کارت پرس شده سهام عدالت به ارزش اسمی 10 میلیون ریال به افراد داده شده و همین اطلاعات عیناً به سازمان خصوصی‌سازی منعکس شده است.

وی در مورد اینکه چه تعداد از سهامداران عدالت با این مشکل مواجه هستند، گفت: حدود 1.8 میلیون نفر این مشکل را دارند و ما تلاش می‌کنیم، مشکل آنها حل شود، اما باید سازمان خصوصی‌سازی در این زمینه پاسخ دهد و مسئولیت با آن سازمان است.

 به گفته مدیرعامل سرمایه‌گذاری سهام عدالت استان تهران، طبق آیین‌نامه سهام عدالت هر کس که دعوت‌نامه سهام عدالت را از نهادهای حمایتی دریافت کرده و به شرکت‌های تعاونی سهام عدالت مراجعه کرده و در آنجا مراحل ثبت‌نام آنها نهایی شده است، به عنوان سهامدار عدالت طبق قانون شناخته می‌شود.

جودکی گفت: سامانه سهام عدالت نزد سازمان خصوصی‌سازی در اواخر سال 95 راه‌اندازی شد. زمانی که از مردم خواسته شد که شماره حساب شبای بانکی خود را برای واریز سود سهام اعلام کنند و چون کل اسامی 49 میلیون سهامدار از یک منبع کپی و در این سامانه منتقل شده بود، در این بین اسامی حدود 1.8 تا 2 میلیون نفر جا انداخته شده است.

به گفته وی، از نظر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کسانی که ثبت‌نام نهایی کرده‌اند و ایرادهای مشخصات آنها رفع شده و کارت پرس‌شده سهام عدالت برای‌شان صادر شده است، سهامدار عدالت شناخته می‌شوند و باید سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه این افراد چگونه در سامانه آنها شناخته نمی‌شوند پاسخگو باشد.

کارت سهام عدالت فاقد اعتبار است

در همین خصوص معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: دعوت‌نامه‌های قبلی و حتی کارت سهام عدالت که بر روی آن ارزش ۱۰ میلیون ریالی هم نوشته‌شده از نظر سازمان خصوصی‌سازی فاقد اعتبار است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان خصوصی‌سازی، حسن علایی با بیان اینکه ملاک مورد عمل در سهامداربودن افراد اکنون سامانه سهام عدالت به نشانی www.samanese.ir است، افزود: دعوت‌نامه‌های قبلی سهام عدالت و حتی کارت سهام عدالت که بر روی آن ارزش ۱۰ میلیون ریالی هم نوشته شده است از نظر سازمان خصوصی‌سازی اعتباری ندارد و فقط وجود کد ملی مشمولان در سامانه سهام عدالت ملاک عمل است.

وی ادامه داد: اکنون تعداد نهایی سهامداران عدالت در سامانه سهام عدالت ۴۹ میلیون و ۱۲۱ هزار  و ۴۷۱ نفر است، حدود ۱.۸ میلیون نفر دارای برگه‌های دعوت‌نامه سهام عدالت هستند اما مراحل ثبت نهایی آنها در سامانه سهام عدالت به هر دلیلی انجام نشده است.

معاون سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه برخی از شهروندان که کارت سهام عدالت با مبلغ ۱۰ میلیون ریالی و با امضای مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت و رئیس هیأت مدیره و بارکد و کد ۲۴ رقمی دارند، اما وقتی شماره ملی این افراد را وارد سامانه سهام عدالت می‌کنیم، سامانه پاسخ می‌دهد شما جزو مشمولان سهام عدالت نیستید، اظهار کرد: دعوت‌نامه‌ها و حتی کارت‌های پرس‌شده مبنا و ملاک نیست و ملاک عمل فقط سامانه سهام عدالت است که مشخصات سهامداران عدالت تا سال ۹۴ وارد این سامانه شده است.

علایی همچنین گفت: کسانی که در سامانه سهام عدالت مراحل ثبت‌نام خود را نهایی کرده‌اند و کد رهگیری دریافت کرده باشند، به عنوان سهامدار عدالت شناخته می‌شوند، حتی اگر تاکنون شماره شبای بانکی خود را نداده باشند.

تکذیب خرید ارزان سهام عدالت توسط بانک‌ها

معاون سازمان خصوصی‌سازی خبر مربوط به خرید ۳۰ درصدی سهام عدالت توسط بانک‌ها با قیمتی کمتر از نرخ تعیین‌شده را تکذیب و اعلام کرد چنین ادعایی صحت ندارد.

روز گذشته در فضای مجازی مبنی بر خرید ارزان سهام عدالت توسط برخی از بانک‌ها با قیمت ۴۵۰ هزار تومان در حال دست‌به‌دست‌شدن است که حسین علایی، معاون سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با ایرنا نسبت به این خبر واکنش نشان داد و گفت: چنین ادعایی صحت ندارد و این خبر منتشرشده از جمله خبرهای جعلی است که افراد با اهداف مشخصی اقدام به انتشار آن می‌کنند.

وی ادامه داد: فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت با قیمت تابلو انجام می‌شود، پس چطور ممکن است بانک بتواند این سهام را با قیمت ۴۵۰ هزار تومن خریداری کند؟

علایی افزود: شرکت‌ها، بورسی و دارای قیمت تابلو هستند، زمانی که ثبت سفارش ۳۰ درصد از سهام عدالت زده شود برمبنای قیمتی مشخص که نرخ تابلو است سفارش پذیرفته خواهد شد.