افزایش تقاضای خرید سهام در بورس

ارزش معاملات روز گذشته بورس به 11هزار میلیارد تومان را ثبت کرد که نسبت به روز دوشنبه افزایش حدود 40درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات یکی از آیتم‌هایی است که فعالان بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری مد نظر قرار می‌دهند و زمان‌هایی که ارزش‌ بازار بیشتر از 10هزار میلیارد تومان است، می‌تواند نشان‌دهنده رونق باشد.

روز گذشته باز هم استقبال سرمایه‌گذاران از گروه‌های بانکی، پالایشی و خودروسازی را شاهد بودیم. روند رو به رشد این گروه‌ها که از اوائل هفته آغاز شده است اکنون به گونه‌ای است که این گروه‌ها در صف خرید به دلیل افزایش تقاضا قفل شده‌اند و عرضه‌کنندگانی که در سه روز اول هفته فروشنده بودند، روز گذشته برای فروش امساک به خرج دادند. به عنوان نمونه، برای نمادهای گروه پالایشی یکم، تنها در همان 10 دقیقه شروع زمان معاملات فروشنده وجود داشت.

در ادامه بازگشایی روندها که رئیس سازمان بورس هفته گذشته در مورد آن گفته بود که بازگشایی نمادهای متوقف باید تسریع شود، روز گذشته نماد شستا با دامنه باز نوسانی پس از مجمع سالیانه و تقسیم سود میان سهامداران بازگشایی شد که به دلیل توقف دوماهه و عطش بالای فروش گروهی از سرمایه‌گذاران، شستا با کاهش 17.8درصدی در قیمت 2898تومان بازگشایی شد. جذابیت قیمت سرمايه‌گذاري تامين اجتماعي سبب شد که پس از بازگشایی تقاضا برای خرید این نماد افزایش پیدا کرد؛ به طوری‌که در قیمت 3045تومان صف خرید تشکیل شد.

بازشدن نماد شستا به دلیل وزن بالای این شرکت در شاخص کل بورس از مهمترین دلایلی بود که سبب شد این نماگر بازار سرمایه تراز یک‌میلیون و 300هزار واحدی را از دست بدهد.

گروه خودروسازی برای دومین روز متوالی توانستند با ارزش معاملاتی 19هزار میلیارد ریالی رتبه اول برترین گروه‌های صنعت را به‌دست آورد و گروه‌های چند رشته‌ای، شیمیایی و فلزات اساسی رتبه‌های بعدی رااز آن خود کردند.