شاخص کل بورس تراز یک میلیون و 400 هزار واحد را پس گرفت

نمادهای فارس با 4هزار و 544، شستا با 2هزار و 717، تاپیکو با هزار و 457 و وغدیر با هزار و 195واحد بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل داشتند.

پس از انتشار خبر کاهش دامنه نوسان گروهی از شرکت‌های زراعتی از 10 به 5 درصد از روز دوشنبه (امروز) که دو روز پیش از سوی ناظر اعلام شد، این نمادها با صف فروش مواجه شدند. همچنین معاملات نماد شستا که پس از چند روز تجربه معاملات نزولی در هفته گذشته، روز شنبه معاملات متعادلی را ثبت کرده بود، روز گذشته با استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شد و از همان زمان شروع معاملات صف خرید داشت.

گروه پالایشی نیز که از اولین گروه‌هایی بودند پس از تغییر روند نزولی بازار سرمایه، وارد فاز صعودی شده بودند روز گذشته در نماد شپنا و شتران با افزایش فشار فروش مواجه و همین امر سبب شد در زمان‌هایی محدوده قیمت منفی را ثبت کنند.

بازدهی شاخص کل بورس در حالی روز گذشته 2.6درصد بود که شاخص کل (هم‌وزن) نیز بازدهی 2.3درصدی را ثبت کرد. نزدیک بودن بازدهی این دو شاخص کل گویای رشد هماهنگ و متناسب تمام نمادها در بازار سرمایه است.

در شاخص کل تاثیر شرکت‌ها بر اساس بزرگی (تعداد سهام) و سرمایه آنهاست؛ بنابراین ارزش تمام شرکت‌ها برابر نیست و وزن شرکت‌ها و مقدار در شاخص کل متفاوت است. برای نمونه، نمادهای بزرگی همچون فملی، فولاد، فارس، خودرو، شستا، که تعداد سهام و معامله بیشتری دارند تاثیرگذارتر از شرکت‌های کوچک‌اند.

اما در محاسبه شاخص کل (هم‌وزن)، وزن و اندازه شرکت‌ها تاثیرگذار نیست و سرمایه آنها یکسان در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین تاثیر افزایش و کاهش سود و قیمت سهام شرکت‌ها در این شاخص به یک میزان اثر دارد.

ارزش معاملات بورس روز گذشته 16هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با ارزش معاملات روز شنبه که 15.2هزار میلیارد تومان بود اندکی افزایش یافت.

ارزش معاملات به دلیل اینکه می‌تواند برای تشخیص ورود یا خروج نقدینگی مورد استفاده سرما‌یه‌گذاران واقع شود، یکی از مولفه‌های مهم برای فعالان بازار سرمایه است. به طور معمول ارزش معاملات بالای 12هزار میلیارد تومان گویای وضع مناسب معاملات بورس است.

ورود نقدینگی به بازار یکی از راهکارهایی است که سرمایه‌گذار با استفاده از آن می‌تواند تشخیص بدهد که چه زمانی پول خود را وارد بازار کند و با استفاده از آن سهام بخرد. یکی از سیگنال‌هایی که تعیین می‌کند ورود نقدینگی به بازار سرمایه اتفاق افتاده است یا خیر، ارزش معاملات روزانه بازار است. ارزش معاملات از ضرب حجم معاملات روزانه در قیمت به‌دست می‌‌آید.